۳۰نکته طلایی برای شرکت در آزمون آیلتس

۳۰نکته طلایی برای شرکت در آزمون آیلتس

۱- نکته طلایی و خیلی مهم برای موفقیت در آزمون آیلتس این است که ، ابتدا باید نمره مورد نظر خود را تعیین کنید. تعیین نمره مورد نظر شما سبب می شود تا برنامه ریزی شما هدفمند، موفق و با مقصد مشخص شود.

۲- حداقل ۴ ماه قبل از زمان مورد نظرتان جهت برگزاری در آزمون آیلتس، ثبت نام خود را قطعی کنید. خود را تحت فشار برای شرکت در آزمون قرار ندهید و یک بازه زمانی هم در نظر بگیرید تا در صورت عدم کسب نمره دلخواه، در آزمون بعدی در فاصله زمانی بهتر شرکت کنید.

۳- اگر برای مقطع کارشناسی برای پزیرش دانشگاه اقدام می کنید، نمره کم تر از ۶ احتمالا مورد تایید دانشگاه خواهد بود. اما برای اطمینان بیش تر از مسئول پذیرش دانشگاه (admission officer) اطلاعات مکتوب کسب کنید.

۴- داوطلبانی که جهت امور مهاجرتی اقدام می کنند، نیازی به آیلتس آکادمیک نیست و آیلتس جنرال با متوسط نمره ۶  به بالا نیز کفایت می کند.

۵- در آزمون آیلتس ، کسب نمره ۵ تا ۷ از نظر آمادگی در آزمون بسیار حائز اهمیت است . در آزمون کسب نمره ۶ تا ۶.۵ بسیار متفاوت است. یعنی نیم نمره در آیلتس، شاید ۲ ماه بیش تر نیاز به آماده سازی دارد. مخصوصا برای کسانی که سطح دانش عمومی زبان انگلیسی ضعیفی دارند

۶- صدور کارنامه مجدد، هزینه بر است. پس در زمان شرکت در آزمون، کد دانشگاه مقصد را مشخص کنید تا پس از شرکت در آزمون، کارنامه شما مستقیما به دانشگاه مقصد ارسال شود.

۷- کارنامه آیلتس فقط ۲ سال اعتبار دارد و اگر هنوز برای تحصیل در دانشگاهی مطمئن نیستید پول خود را هدر ندهید. زمانی برای آزمون اقدام کنید که حداکثر تا ۱ سال آینده قصد شرکت در رشته ای در دانشگاه هدف را داشته باشید.

۸-.برای آمادگی در هر ۴ بخش آزمون آیلتس، برنامه خاص نیاز است که این برنامه را از طریق مدرسان حرفه ای آزمون یا از طریق افرادی که نمره بالا کسب کرده اند، بگیرید . بهترین مشاور، افرادی هستند که نمره ۷.۵ به بالا گرفته اند (حتما ۴ مهارت آزمون آیلتس را به طور همزمان کار کنید)

۹- هیچ موفقیتی در آزمون آیلتس، بدون مشخص شدن نمره در ابتدا بدست نمی آید.

۱۰- آزمون آیلتس نیازمند مدیریت پروژه ای است که ابتدا و انتها و برنامه زمانی برای هر قسمت را داراست. بنابراین برای هر روز آن، برنامه ریزی مشخص را در دستور کارخود قرار دهید.

۱۱- آزمون های آزمایشی برای یافتن نقاط قوت و ضعف بسیار مفید است . البته نمره این آزمون تضمینی برای گرفتن نمره مشابه در آزمون اصلی نمی باشد

۱۲- بسیاری از افراد از مهارت شنیداری نمره دلخواه را کسب نمی کنند. برای مهارت شنیداری (listening) در آزمون آیلتس، بهترین راه گوش کردن زیاد است ، گوش کردن زیاد و مکرر فایل های صوتی و تصویری انگلیسی است. این فایل ها را می توانید از اینترنت دانلود کرده یا در سایت های به اشتراک گذاری ویدئو مانند یوتیوب، ویدئو هایی در زمینه های مختلف را با زیر نویس مشاهده کنید. سایتted.com نیز یکی از منابع فوق العاده برای تقویت مهارت شنیداری علاقمندان به شرکت در آزمون خواهد بود.

۱۳- ذهن خود را آماده کنید تا بدانید چه زمانی قرار است در آزمون شرکت کنید و چه زمانی آمادگی آن را دارید .

۱۴- این که آزمون گفتاری قبل یا بعد از آزمون کتبی باشد، تاثیری در نمره نهایی شما ندارد و میزان سواد انگلیسی و آمادگی شما جهت شرکت در آزمون مورد اهمیت است .

 

۱۵- برای موفقیت در آزمون آیلتس تلاش کنید که ابتدا سطح زبان انگلیسی شما به سطح Intermediate عمومی برسد و پس از آن برای تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف، جهت آمادگی در آزمون اقدام کنید.

۱۶- عدم تسلط به گرامر در هر ۴ مهارت آزمون، شما را با مشکل رو به رو خواهد می کند

۱۷- دانش لغت در آزمون آیلتس بسیار مهم است و کتاب های ۵۰۴ و ۱۱۰۰ واژه بخشی از نیاز های لغتی شما را پوشش می دهد. برای افزایش دانش لغوی خود باید مقالات علمی و عمومی از سایت های خبری اینترنت دانلود و مطالعه کنید و لغات خوب را در دفترچه لغات یادداشت کرده و روزی ۱ ساعت برای مرور آنها وقت گذاشته تا ملکه ذهن شما گردد.

۱۸- برای ایجاد رابطه بصری بین لغات و مغز خود، هر لغتی را به چیزی ارتباط دهید تا معنی آن در ذهن شما بهتر جای گیرد.

۱۹-حفظ کردن داستان های کوتاه، اشعار خوب کوتاه از شعرا و حتی خوانندگان مطرح غربی، می تواند ذهن را برای جمله سازی تقویت کند. هر چه جملات خوب را در ذهن خود پرورش دهید و از آن ها استفاده کنید قدرت پرداخت شما در مطالب و  DEVELOPموضوع و توجیه خواننده به مشاهده مقالات شما افزایش پیدا خواهد کرد. یکی از راه های خوب دانستن جملات خوب با دایره لغات حرفه ای، زیاد خواندن مقالات حرفه ای و تمرکز مطلوب بر آن است.

۲۰-حتی اگر یک انگلیسی زبان هم در آزمون آیلتس بدون آمادگی قبلی شرکت کند، شاید نتواند نمره ای بالا تر از ۷ یا ۷.۵ کسب کند پس یک برنامه ریزی خوب در هر ۴ بخش می تواند کمک زیادی به شما بکند.

۲۱-برای شرکت در آزمون طوری برنامه ریزی کنید که اگر موفق نشدید حداقل ۱ ماه برای آمادگی مجدد و شرکت در آزمون فرصت داشته باشید .

۲۲-آیلتس، دارای ۴ بخش است، برای هر ۴ بخش به یک نسبت وقت بگذارید و برای هر بخش، وقت مخصوص را در قالب مدیریت کنترل پروژه آیلتس در نظر بگیرید.

۲۳- اگر به دنبال کسب نمره بالا تر از ۶.۵ یا ۷ در آزمون آیلتس هستید، ابتدا بایستی سطح زبان انگلیسی خود را به سطح  Upper intermediate برسانید.

۲۴- بالا بردن سطح نمره در آزمون گفتاری و حتی نوشتاری، کار سختی نیست سولات از طیف های خاصی شامل شده که می توان آن ها را مرتب تکرار و بررسی نمود.

۲۵-کتاب های زیادی درباره بخش گفتاری آزمون آیلتس در بازار ایران هستند که برخی، بیش از ۱ هزار پرسش را در ۱۰۰ زمینه مختلف از موضوعات عمومی گرفته تا مهندسی و بهداشتی و سبک زندگی که معمولا در آزمون پرسش می شود را گردآوری کرده است.

۲۶- گاهی افرادی که قصد شرکت در آزمون دارند، به صورت تیمی کار می کنند و مرتب با هم به زبان انگلیسی حرف زده و مقالات خود را به یکدیگر share‌می کنند تا تصحیح شود و به اشکالات خود آگاه شوند. (حتما با افرادی کار کنید که سطح زبان بالاتری نسبت به شما دارند)

۲۷- سعی کنید هفته ای ۲ مقاله نوشته و آن را به اساتید زبان داده تا تصحیح کرد و نقاط قوت و ضعف را برای تقویت بخش نوشتاری ۱ و ۲ آزمون آیلتس به شما یاداوری کند.

۲۸- برای کسب نمره ۶.۵ به بالا در آزمون گفتاری آیلتس، باید fluent بوده و به طور روان صحبت کنید. روان صحبت کردن به معنی تخصصی صحبت کردن نیست. در آزمون آیلتس، دانش عمومی شما بررسی نمی شودو فقط دانش سواد انگلیسی شما و توانایی صحبت گردن بدون توقف با دایره لغات خوب و گرامر صحیح و تلفظ دقیق مورد اهمیت است.

۲۹- اساتید زبان انگلیسی معتقد هستند که داوطلبان برای شرکت در آزمون گفتاری، می بایست صدای خود را ظبط کرده و مرتب به آن گوش دهند تا اشکالات خود را متوجه شوند.. استرس بر روی سیلاب ها جهت تلفظ هم اهمیت دارد که در ذهن تصحیح کننده نمره شما در بخش گفتاری  تاثیر  زیادی دارد .

۳۰-حتما مهارت شنیداری را با نرم افزار هایی انجام دهید که Audio script داشته باشد و آن چه شنیده اید را بعدا بتوانید چک کنید.

اضافه کردن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نشده نخواهد شد. فیلد های اجباری علامت * دارند.

تلفن 22768751 و 22768754
تهران، پاسداران، بوستان پنجم
نبش پایدارفرد، پلاک 9